Hayallerinizi Gerçekleştirmek Için Yoga’da Sankalpa’niza Odaklanin:

 

Hayallerinizi Gerçekleştirmek Için Yoga’da Sankalpa’niza Odaklanin:

 

Yoga dünyasında Sanksritçe bir kelime vardır; sankalpa. Niyet, kararlılık veya içten arzu olarak tercüme edilmiştir. Hayatınızın herhangi bir noktasında bir niyet belirlemenin, hedeflerinize ulaşmak, değerlerinize sadık kalmak ve dünyada bir etki yaratmak gibi güçlü etkileri olabilir.

Sankalpa, size gerçek doğanızı hatırlatacak ve seçimlerinize rehberlik edecek bir ifadedir. Sankalpa’nızı keşfetmek bir  dinleme sürecidir. İçten gelen arzunuz zaten mevcut, görülmeyi, duyulmayı ve hissedilmeyi bekliyor. Bu uydurmanız gereken bir şey değil ve zihninizin onu çılgınca aramasına da gerek yok.

Çözünürlük ve sankalpa:

Sankalpa kararlılıktan biraz farklıdır. Çoğunlukla yeni yıl gecelerinde yaptığımız karar alma, hayatımızda değişiklikler yapmak için irade gücümüzü kullanarak kendimize söz vermek istediklerimizdir ve “Yapacağım” ile başlar. Örneğin sigarayı bırakmak, her gün yoga yapmak veya hedef belirlemek istediğiniz başka bir şey olabilir. Çoğu yeni yıl kararları, egonun, duyuların ve şartların yanlış yönlendirilmiş arzularından gelir. Neredeyse her zaman başarısız olurlar çünkü kim olduğunuzun yeterince iyi olmadığı varsayımından yola çıkarlar.

Yoga geleneği, yeni yıl kararına canlandırıcı bir alternatif sunuyor: sankalpa pratiği. Bir sankalpa uygulaması, gerçek doğanızı ve değerlerinizi ve bunu gerçekleştirmek için gerekli eylemleri anladığınız andan itibaren başlar. Tek yapmanız gereken zihninize odaklanmak, en içten arzularınıza bağlanmak ve içindeki ilahi enerjiyi kanalize etmektir. Sankalpa, en yüksek gerçeğimize ulaşmak ve desteklemek için ettiğimiz bir yemin ve taahhüttür. Bir sankalpa hayatımızın en derin anlamını onurlandırmalıdır.

İçimizde tüm ilahi güç vardır.

  1. Iccha shakti: İrade ve enerjinin gücü,
  2. Kriya shakti: Eylemin gücü,
  3.  Jnana shakti: Akıl veya bilgeliğin gücü.

Gerçek sankalpa içeri girdiğinde, ilahi gücün bu üç niteliğini uyandırırız. Enerji ve irade zaten oradadır. Sankalpa, dünyada yaratmaya istekli olduğumuz eylem hakkında bizi bilgilendirir.

Burada karar ve sankalpa arasındaki çok ince farkları anlamanız gerekir. Karar, ne istediğinize, arzunuza bağlıdır ve sankalpa gerçek benliğinize, gerçekleştirmek istediğiniz gerçek doğanıza odaklanır. Sankalpa kararların ötesine geçmektedir.

Ayarla ve git:

Bir sankalpa iki şekilde olabilir. İlki, gerçek doğanızı yansıtan bir ifade olan “içten gelen arzu”dur. Kelimenin tam anlamıyla ve basitçe kim olduğunuzun bir ifadesidir. Örneğin “Ben zaten bütünüm ve iyileştim” veya “İçte huzurluyum.” Entelektüel akıldan gelmez. İçimizin derinliklerinden, doğrudan nihai olarak kim olduğumuz duygusundan gelir. Daha sonra zihnimize ve enerjimize, almamız gereken veya hayatımızda almakta olduğumuz belirli bir yön hakkında bilgi verir.

Bir sankalpa ayrıca ikinci bir şekil alabilir; belirli bir niyet veya hedef biçimi. “Amacınızı veya ruhunuzun misyonunu keşfettiğinizde, kilometre taşlarına ulaşmanız gerekir.” Belirli niyetler belirlemek, anbean seçimlerinizi içten arzunuzla uyumlu hale getirmenize yardımcı olabilir. Özel sankalpanız, daha büyük yaşam hedeflerinizde ilerleme kaydetmek için ne yapmanız gerektiğini ve enerjinizi nereye yönlendirmeniz gerektiğini açıklayacaktır.

Sankalpa’nizi Nasil Keşfedeceksiniz?

Sankalpa’nızı keşfetmek bir dinleme sürecidir. İçten gelen arzunuz zaten mevcut, görülmeyi, duyulmayı ve hissedilmeyi bekliyor. Bu, sizin uydurmanız gereken bir şey değildir ve zihninizin onu çılgınca aramasına da gerek yoktur.

Vedanta geleneğinde tanımlanan dinleme sürecinin üç aşaması:

  1. 1. Sravana: ilk adım, yürekten gelen arzunun mesajını duymaya istekli olmaktır. Kalbi dinlemek cesaret gerektirebilir ve sessiz bir zihne ihtiyaç duyabilir. Meditasyon yoluyla işlenen, eğitilen kişi bu en içteki çağrıyı duyabilecektir.
  2. Manana: ikinci adım, haberciye yönelip onu karşılama eylemidir. Çağrıyı duyduğunuzda, onunla oturmaya, onu hissetmeye ve derinden düşünmeye istekli olmalısınız.
  3. Nididhyasana: son adım, yürekten gelen arzunun gerektirdiği eylemleri yapmaya istekli olmaktır. “Seni harekete geçirecek, cevap vermeye istekli olmalısın.”

İşte üç adım; içsel çağrıyı dinlemek, üzerinde düşünmek ve onu gerçekleştirmek için uygun eylemleri gerçekleştirmektir. Sankalpa sadece bir arzuyu gerçekleştirmek değildir, gerçek sankalpa, sizi onu yerine getirmeye itecek güçtür.

İçerinizden ne duyuyorsunuz? Egonuzun, duyularınızın ve koşullu zihninizin sonsuz arzuları mı yoksa kalbinizin bilgeliği mi?

Gerçekten ne istiyorsunuz? Sadece olduğunuz yerden başlayın. Yeni araba? Daha iyi bir iş mi yoksa iyi bir ilişki mi? Ya da kondisyonunuz? Herhangi bir hedef bir başlangıç noktası olabilir. Daha derin anlama ulaşmak için, ortaya çıkan hedefle çalışın ve kendinize bununla neyin bağlantılı olduğunu sorun.

Örnek olarak, “zinde olmak istiyorsunuz” veya “kilo vermek istiyorsunuz”. Kilo verince ve forma girince hayatın nasıl olacağını ve nasıl hissedeceğinizi hayal edin. Kendini sevme, fiziksel esenlik veya özgürlük duygusu mu? Beklediğin duygu nedir? Onları bu yöne yönlendiren kalpteki özlem nedir?

Herhangi bir arzu sizi kalbin arzusuna götürebilir. Şartlanmalardan kaynaklanabilir, ancak bu pratiğe güvenirseniz ve kalbinizin arzusunu takip etmeye devam ederseniz, sizi varlığınızın özüne götürecektir.

Örneğin sigarayı veya et yemeyi bırakmak istiyorsunuz. Bu tür bir niyetin ardındaki içten arzuyu araştırmak için, kendinize şu anda hangi arzuyu tatmin etmeye çalıştığınızı sorun. Huzur mu, acıdan kurtulma mı, yoksa sağlık mı arıyorsunuz? “Bak bakalım, daha derin bir açlık, senden beslemeni isteyen bir arzu bulabilecek misin?” Bu açlık sana kalbin gerçekten ne istediğini gösterebilir. Birisi “Sigarayı bırakmak istiyorum” diyerek başlarsa, onunla çalışırken, “Vücudumla ilgilenmek istiyorum” gibi daha derin bir arzuyu hissetmeye başlayacaktır. Yolun daha ilerisinde, sankalpa “bedenimi seviyorum”, hatta “aşkın ta kendisiyim” haline gelebilir. Bu bir evrimdir, ancak yine de sigarayı bırakmaya yönelik ilk niyet duygusuna sahiptir. Küçücük bir arzu bile sizi kalbin arzusuna götürebilir. Şartlanmalardan doğabilir, ancak sizi varlığınızın özüne götürecektir. Sadece dinlemeniz, üzerinde düşünmeniz ve bunun için harekete geçmeye devam etmeniz gerekiyor. Küçük farklı bir adım bile sizi hedefinize götürecektir.

Bir arzuyu “İstiyorum” ve bir niyeti “Yapacağım” veya “Yapmayacağım” olarak tanımlamak doğaldır. Ancak içten arzunuzu, isteklerinizin ve niyetinizin bununla nasıl bağlantılı olduğunu araştırmanız gerekiyor. Sankalpa bir dua değildir, derinden gelen bir gerçeğin ifadesidir ve şu anda doğru olan bir yemindir.

 

Sankalpa’nızın – hem içten arzunun hem de özel niyetin – şimdiki zamanda ifade edilmesi önerilir. Örneğin, “Daha şefkatli olmak istiyorum” demek yerine, sankalpanız “Merhamet benim gerçek doğam” olabilir. “Et yemeyeceğim” niyetini belirlemek yerine, özel sankalpanız, “Vücudum ve diğer varlıklar için şefkatle vejeteryan bir diyet uyguluyorum” olabilir. Sankalpa’nızı şimdiki zamanda söylemek, muazzam iradeyi, enerjiyi kabul eder ve aynı zamanda “Yapacağım” ve “Ben” arasındaki boşluğu ortadan kaldırır. Ayrıca sizden istenen her şeyin zaten içinizde olduğunu hatırlatır.

Sankalpa, kendinize olan inancınızı ve güveninizi artırmak için size bir enerji veya güç sağlar. Tüm güç zaten içinizde, sadece onların harekete geçmesine ve daha da güçlenmesine inanmanız gerekiyor.

“Hayat kolaydır”, bu bir illüzyondur, “hayat zordur” da  aynı zamanda bir illüzyondur. Bu size bağlıdır, en çok inandığınız illüzyon sizin hayatınız olur. Sankalpa, hayatınızı ve ona nasıl baktığınızı tatmin edecek pozitif güçtür.

Bahçeye nasıl çiçek dikersiniz? Toprağı hazırlarsınız, sonra bir çukur açarsınız ve tohumu koyarsınız. Sonra sularsınız ve ‘güzel bir çiçek’ olumlu düşüncesiyle ilgilenirsiniz. Siz sadece bitkilerin gelişmesi için uygun ortamı sağlamaya çalışın. Ancak bahçenizin size rengarenk bir çiçek vermeyebileceğini düşünüyorsanız, bu bitkileri beslemek ve bakımını yapmak için yeterli motivasyonu hissetmeyeceksiniz. Sadece bahçenizden gereksiz olduğunu ve yetiştirmek istediğiniz ana bitkileri rahatsız edeceğini düşündüğünüz çok sayıda küçük bitkiyi çıkarın. İstenilen çiçeği yetiştirmek için sadece doğru beslenmeye değil, aynı zamanda olumlu düşüncelere ve gereksiz rahatsızlıkların giderilmesine de ihtiyacınız vardır.

Şimdi sankalpa tohumunu nasıl ekeceğimizi anlamamız gerekiyor. Uygun şartlarla, uygun çevreye ve beslenmeye ihtiyaç duyarlar. Sankalpa tohumunu ekmek için kaliteli bir zihne veya uygun bir zihinsel duruma ve onu doğru şekilde beslemek için çabaya ihtiyacımız vardır. Zihin dualist düşünceden dual olmayana (saf varlık durumu) geçmelidir. Farkındalıktır. Bu nedenle meditasyon sankalpa pratiği için en verimli zemindir. Zihni şimdiki an bütünlüğü durumuna döndürür. O birlik yerinde zahmetsizce ne kadar uzun süre kalabilirsek, sankalpamızı o kadar hızlı yerine getirebiliriz. Zihnimiz, niyetlerimizi gerçekleştirmemize yardımcı olmak için daha güçlü bir ajan haline gelir.

Çiçeğin tohumunu ektikten sonra, uygun beslenmeye ihtiyacı vardır. Aynı şekilde sankalpa tohumunu ektikten sonra, hatırlamak kadar doğru beslemeye ihtiyacınız vardır. Bu ifadeyi zihninize hatırlatarak kararlılığınızı güçlendirir ve içten arzunuzu onurlandırırsınız. Ancak sadece sankalpa’yı hatırlamak yeterli değildir. Bir şeyi istediğini söylediğin anda, ona sahip olmadığını anlarsın. İstediğinizi tekrar ederek, ona sahip olmadığınız inancını pekiştirirsiniz. Bilinçaltı zihin bir eksiklik veya yokluktan hareket ettiğinde, kararlılığınızı destekleyen enerji zayıflar.

Sankalpa’nızın zaten mükemmel olduğunuz deneyim olduğunu hatırlamak için destekleyici bir zihin durumuna ihtiyacınız vardır yani saf bir varlık durumuna ihtiyacınız vardır. Eğer bu yerde değilseniz, o zaman ego devreye girer, “Bende düzeltmem gereken bir yanlışlık var” dediğiniz bir yerden niyetinize ilerlersiniz. Ancak halihazırda olduğunuz varlığın kalitesine bağlanmalısınız.

Bu durumu bulmak ve sankalpa tohumunu ekmek için en güçlü uygulamalardan biri de yoga nidradır. Aslında gerçek doğanıza uyanma sürecidir. Yoga nidra sistematik olarak bedeni ve zihni rahatlatır ve sizi derin farkındalığa yönlendirir. Farkındasınız ve uyanıksınız, gerçek doğanızın huzuru, bilgeliği ve sevgisi durumuna geliyorsunuz. Yoga nidra’da derin bir açıklık düzeyi keşfederiz. Kendimize empoze ettiğimiz sınırlamalarımız çözülür ve biz saf varlık oluruz. Sankalpa’nızı zayıf bir durumda çağırdığınızda, şüpheleri veya egoyu tetikleyebilir. Yoga nidrada sankalpa’nızı çağırdığınızda, yürekten gelen arzu beden-zihne hissedilen bir duyu olarak gelir. O an kesinlikle canlı ve gerçektir.

 

Sankalpanızın tohumunu belirleyip ektikten sonra, sankalpa shakti’yi güçlendirme sürecine başlayabilirsiniz, zorluklar hissedebilirsiniz ama bunu bir düşünün. Üzerinde kırmızı domateslerin bulunduğu bir domates bitkisi elde etmek için küçük bir kuru tohumla başlamamız gerekiyor. O tohum bir domates bitkisine benzemiyor. O tohumun tadı domates gibi değil ama diyelim ki bu tohumu verimli toprağa ektin, suladın ve üzerine güneş açtı. Zamanla, onu sulamaya ve bolca güneşışığı vermeye devam ederseniz ve yabani otları temizlerseniz, yüzden fazla tatlı domates veren bir domates bitkiniz olabilir. Oysa her şey küçücük bir tohumla başladı. Mindfulness pratiğinde, ektiğiniz toprak bilinçaltınızdır, tohum niyettir, su olumlamalardır ve güneş ışığı olumlu düşüncelerdir.

Sankalpa shakti’nize aykırı olana güç veren düşünce ve alışkanlıklarınıza dikkat ediniz. Alışkanlıkları ve olumsuz düşünceleri bilinçli olarak ortadan kaldırmak, dolaylı olarak sankalpa shakti’nizi güçlendirir.

Yoga pratiği sankalpa için özellikle yararlıdır, çünkü fiziksel duruş, bilinçli nefes alma ve mindful meditasyonu içeren bütünsel uygulama, engeli kaldırmak ve kilidi açmak için bir yol sunar. Günlük, haftalık veya arada bir yoga uygulaması, uygulayıcıyı açık bir kalp, açık fikir ve açık ruhla hayatı deneyimlemeye davet eder. Bu yollarla açılma ve bağlantı kurma alıştırması yaptığınızda, kısa bir süre için bile olsa, olasılıklar boldur.

Yoga pratiğinizden önce bir niyet belirlemek bir tohum ekmek gibidir. Daha sonra nefesiniz, hareketiniz ve zihinsel odağınızla uygulama sırasında minik tohumunuzu beslersiniz. Yoga uygulaması özellikle bedeninizdeki, zihninizdeki ve ruhunuzdaki tıkanıklıkları gidermek için tasarlandığından, uygulamanın sonunda veya sonrasında bir sankalpaya odaklanmak oldukça güçlü olabilir.

Özellikle sağlıklı yaşam dünyasında, onu niyette ve vizyonda, sevgide ve ışıkta bırakmak cazip gelse de, yaşanan deneyim çok daha karmaşıktır. Niyetler, kendiniz ve dünya için hayal ettiğiniz hayatı yaratmak için gereklidir, ancak bunları eylem takip etmelidir. Gitar çalmayı öğrenmeye niyet edebilirsiniz (Devam edin! Devam edin!) ama sonra bir gitar almazsanız, her gün pratik yapmazsanız, ders almazsanız, akorları yapmazsanız ve tekrar denemezseniz kesinlikle gitar çalmayı öğrenemeyeceksiniz. Dualar güzeldir ama yeterli değildi

Niyetleriniz olmadan, ne kadar büyük veya küçük olursa olsun, eylemleriniz için net bir yönünüz olmayacaktır; eylemleriniz olmadan niyetleriniz gökyüzünde bir tutam bulut olacaktır. Niyetleriniz ve eylemleriniz kendiniz ve dünya için en büyük iyilikle uyumlu olsun.

 

Rishi Romeo Nath

Yorum Ekle

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Hemen Randevu Al