Basit yoga pozlarıyla derinleşmek yoga pratiğinizi daha ilginç hale getirir. 

Bazen asanalar karmaşıklaşır. Tek bir derste geniş yelpazede farklı pozları hızlıca yapıyoruz ve yenilerini başarabilmek için çok çalışıyoruz; kol dengeleri, derin geriye bükülmeler, bükülmeler, sarılmalar, hepsi kendimizle meydan okumalarımız. Bu kötü bir şey değildir ancak karmaşık pratiklerin kendilerine ait alanları vardır, temelinizle bağlantınızı kaybetmemeniz önemlidir

 Genel olarak en yoğun fiziksel yoga aşamasında pratiğe yeni pozlar eklemek için çok çalışırken ve ‘zor’ pozlarda daha iyi olmak için uğraşırken, basit pozları kolaylıkla es geçiyoruz. Acele etme alışkanlığını ediniyoruz; utkata, sandalye pozu ve hatta aşağı bakan köpek gibi basit asanaların zaman kaybı olduğunu düşünüyoruz. Hatta gösteriş yapma kısmı hissetme kısmıından daha güçlü bir hal alıyor. Sadece fiziksel güç, denge veya esneklik üzerinde yoğunlaşmaya başlıyoruz ve asananın esas niteliğini göz ardı etmeye başlıyoruz.

Bu ve diğer basit görünen pozları ihmal ederek aslında oluşturmaya çalıştığınız derinliği kaybediyorsunuz. Yeni veya nesnel olarak daha zor pozlar için çabalamak pratiğinizin ilginç ve harekete geçirici olması yollarından biridir. Zihniniz aynı şeyleri tekrar tekrar yapmayı sevmez, sonuç olarak, basit gibi algıladığınızdan dolayı poza gerçekten tecrübe ederek girmiyor ve çıkmıyorsunuz. Bu size tanıdık geldi mi?

Öyleyse, şimdi basit pozların gücünden bahsedelim. Hak ettikleri özeni gösterirseniz, pratik etmek için tamamen yeni yollar bulursanız, pratiğinizde en basit pozlarla bile arkadaş olabilirseniz bunlar, pratiğinizi ilginç ve güçlendirici yapan pozlardır.

Basit Asanalarla nasıl arkadaş olunur?

 Keşfedecek bir poz seçin :Yeni ya da zor bir tane değil, her zaman yaptığınız ancak yeteri kadar itina etmediğiniz bir poz. Belki sizin için kolay ancak yeteri kadar derinleşmediğiniz, yakından gözlemlemediğiniz, zihninizde ya da duygusal seviyede etkisini hissetmediğiniz bir tane olabilir.

Akışı hissedin: Akışta olmayı sevdiğiniz kolay güneşe selam ve ya da başka kolay bir seri ile devam edin. Normalde pratik ettiğinizden daha farklı olarak akışın keyfini sürün. Derinleşin, her bir duyguyu fiziksel, zihinsel olarak hissedin, nefesinizle ve düşüncelerinizle hareket edin. Pozun farklı derinliklerini, kendinize sabırlı olmaya söz verdiğinizde gelen düşünceleri ve duyguları hissedin. Tüm bu devinimi meditasyon olarak kabul edin.

Üzerine yoğunlaşın ve keşfedin: Kaslarınız ne yapıyor? Kemikleriniz nasıl destekleniyor? Her zaman olduğundan farklı olarak poza girdiğinızde ne oluyor? Bu pozu vücudunuzu güçlendirmek için nasıl kullanabilirsiniz? Günlük hayatınıza etkisi nedir? Zihninizi nasıl harekete geçiriyor, sizi nasıl sakinleştirip rahatlatıyor? Her bir etabının keyfini sürmeye çalışın.

Bilgi edinin: Kaslar ve eklemlere derinlemesine odaklanın ve anatomik bilginizi vücudunuzla eşleştirin.Her bir kası esnemede hissedin, şimdi kaslarınızın çalıştığını hissedin. Tam olarak ne oluyor? Nasıl daha faydalı hale getirebilirsiniz?

Kabul etmek: Olumsuz hislere kapılırsanız endişelenmeyin. Farkına varın, kabul edin ve geçip gitmesine izin verin. Eğer bir süreç oluşursa onu da gözlemleyin.

Peki ama amaç ne?

Tüm bunlar kulağa oldukça dosdoğru geliyor, ancak bu sıkıcı değil mi? Tüm bu pozları biliyorsunuz ve rahatlıkla yapabiliyorsunuz, öyleyse amaç ne?

Fiziksel kazanımları oldukça fazla. Bükülmeler, eğilmeler veya eklemlerde yoğun baskı yaratan ters duruş pozisyonlarında herhangi bir taviz gerektirmeyen basit pozlarda derinlemesine çalışarak kaslarınızı güvenli bir şekilde güçlendirebilir ve esnetebilirsiniz.

Bedeninizi rahatsız eden bir şeyi yapmaktansa gerçek anlamda bedeninizi çalıştırdığınızda, bedeninizin o pozlarda nasıl çalıştığına dair anlayış geliştireceksiniz, limitlerinizi fark edeceksiniz.

Ve o bilgiyi pratiğinizin tamamına taşıyacaksınız, hatta günlük hayatınıza bile; basit pozlarla yoğun olarak çalışmanın faydasını masanızda otururken, hareket halindeki trende ayakta giderken, insan kalabalığının ortasında ayaklarınız yere sağlam bir şekilde basarken hissedeceksiniz.

Ancak bunun ötesinde pratiğinize tekrar aşık olacaksınız, zihinsel ve duygusal sağlığınızı desteklemek için kapasitesini arttıracaksınız.Bir şeyler kolay göründüğünde bile merak alışkanlığınızı oluşturacaksınız. Detaylara bakmayı öğreneceksiniz, daha derin faydalarına veya karşılaştığınız her şeydeki olanaklara bakacaksınız.Basit pozlara yoğunlaşarak bazen daha fazlasına veya daha iyisine ihtiyacınız olmadığını fark etmeye başlayacaksınız, yapmanız gereken tek şey gücü yeni bir yöntemle bulmak.

Asanada derinleşmek; yoğunlaşma seviyesi ve pozun yapılma esnasında uuguladığınız gözlem demektir. Ne kadar çok gözlemlerseniz o kadar çok hissedersiniz, derinlemesine hissetmeye başladılça bilmeden uyguladığınız gereksiz adale çabalarını bırakacaksınız. Sonraki adımda nefesiniz yoluyla enerji seviyenizi yönetmeye geçeceksiniz. Nefesinizi rahatlatıcı bir yolla kontrol etmeye başladıkça başka bir seviyeye ulaşacaksınız, bu seviyede pozun zihinsel seviyeniz üzerindeki etkisini bulacaksınız, burada asananın kendisi meditasyon süreci haline dönüşür. Ve asananım gerçek anlamı budur. Fiziksel seviyemizin ötesinde bir keşfe ihtiyacımız var. Yeni asanalara ihtiyacınız yok, ihtiyacınız olan tek şey pratik etmek için doğru yol. Eğer sadece fiziksel esnekliğiniz ya da ellerinizin üzerinde kalkma üzerine yoğunlaşıyorsanız cimnastik daha iyi bir seçenektir. Asana içinizde yeni bir boyut bulmak için araçtır, ve asanaları pratik etmenin amacı budur. Doğru bir süreçte olduğunuzda pratiğinizi seveceksiniz.

Yorum Ekle

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Hemen Randevu Al